2.4.2024

Vinárka Katarína Kuropková: Naturálni vinári sa nepotrebujú vymedzovať voči konvenčnej výrobe.


. Na farme po svojich predkoch spolu s mužom, sestrou a jej partnerkou dorába víno, ktoré oceňujú fajnšmekri po celom svete.
. A hoci si zvolili náročnú cestu bez pesticídov či konzervantov, na obranu vlastných vín občas musí použiť aj svoje právnické vzdelanie.
. Prečítajte si rozhovor s Katarínou Kuropkovou zo Slobodného vinárstva, ktorý vyšiel v HN magazíne.

Celý článok s Katkou v Hospodárskych novinách si môžete prečítať tu:
https://hnonline.sk/style/osobnosti/96132074-vinarka-katarina-kuropkova-naturalni-vinari-sa-nepotrebuju-vymedzovat-voci-konvencnej-vyrobe?fbclid=IwAR3IEdRWnmm8sd4mJ23pQC_wRY--hMDh38qv4onEw2HYo2GseuHnZDmo_hQ_aem_AcBZY3uoS-AVH5g8okMg-Yf_GElmZVlNY3_FjUwtcgk4pAPEVxUP-7hqMES_xFBXRquHJ5XZgPpo2TLcFBJk5uEA

Vinárka Katarína Kuropková: Naturálni vinári sa nepotrebujú vymedzovať voči konvenčnej výrobe.

22.11.2023

pARTISAN CRU noir 2018 v reštaurácii Gaggan v Bangkoku

  pARTISAN CRU noir 2018 je súčasťou vínneho párovania reštaurácie Gaggan v Bangkoku. Šéfkuchár Gaggan Anand, považovaný za jedného z najlepších šéfkuchárov na svete, otvoril Gaggan v roku 2010 po tom ako sa stal prvým šéfkuchárom indického pôvodu, ktorý absolvoval stáž u Ferrana Adriu zo spoločnosti elBulli. Jeho reštaurácia sa pravidelne objavuje v rebríčkoch Asia's 50 Best a World's 50 Best od úvodného ročníka 2013 až po nedávne víťazstvá.

1. miesto na zozname 50 najlepších v Ázii (2015-2018)
4. miesto na zozname World's 50 Best (2019)
2 michelinské hviezdy (2017-2019)
5. miesto na zozname 50 najlepších v Ázii (2023)
17. miesto na svetovom zozname 50 najlepších (2023)

pARTISAN CRU noir 2018 patrí do kategórie, ktorú nazývame CRU. Je to víno, ktoré je vlajkovou loďou našich červených vín a vyrábame ho iba v dobrých ročníkoch.

Červený blend postavený na Frankovke modrej, ktorá je našou materskou odrodou citlivo doplnenej Cabernetom Sauvignon a Alibernetom. Predstavuje typické červené víno chladného podnebia, v ktorom sa spájajú tóny červeného ovocia charakteristického pre Frankovku modrú - vysoká kyslosť bez trieslovín s chuťou Cabernetu, tmavším ovocím, čiernymi ríbezľami a hodvábnymi trieslovinami. Vína všetkých troch odrôd zrejú samostatne najmenej 18 mesiacov v dubových sudoch s ľahkým stupňom vypálenia, aby sme zachovali ich vzácnu ovocnosť, typickú pre severné vinohradnícke plochy. Následne počas niekoľkých “blending sessions” hľadáme ich ideálny pomer v danom ročníku. Keď konkrétny pomer odrôd víťazí opakovane, našli sme pARTISAN CRU - našu SUPERFRANKOVKU! 

pArtisan Cru je poctou našim predkom. Na etikete nájdete pôvodnú pečiatku - logo nášho vinárstva spred 100 rokov, ktoré založil náš praprastrýc Maximilián Schwarz a zároveň odkazuje na Petra, jeho synovca a nádejného farmára ktorý bojoval a zahynul ako partizán v Slovenskom národnom povstaní na sklonku druhej svetovej vojny.

Naše vína vyrábame výlučne z ručne zbieraného hrozna dopestovaného v našich ekologicky certifikovaných vinohradoch v obci Zemianske Sady.

Slobodné vinárstvo je členom:
Autentista Slovakia (www.autentista.sk)
Demeter Czech & Slovak (www.demetercs.eu)

pARTISAN CRU noir 2018 v reštaurácii Gaggan v Bangkoku

22.11.2023

SLOBODNE V KANADE NA RAW WINE FAIR 2023

Nikdy sme neboli s našimi vínami v Kanade, hoci tam máme mnoho skvelých zákazníkov a fanúšikov. Ale teraz to ideme zmeniť! Tento rok ako jediné slovenské vinárstvo na festivale RAW WINE v Montreale a v Toronte už čoskoro!
RAW WINE Fair TORONTO 15 Nov 2023
RAW WINE Fair MONTREAL 18 Nov to 19 Nov 2023

https://www.rawwine.com/?currency=CAD

SLOBODNE V KANADE NA RAW WINE FAIR 2023

7.11.2023

Karakterre 12,4. November 2023, New York City

Čoskoro sa opäť vydávame na cesty. Je nám cťou byť súčasťou Karakterre od začiatku tejto medzinárodnej výstavy vín , ktorá si kladie za cieľ predstavovať vína a vinárov strednej a východnej Európy už 12 rokov. Aj tento rok bude Karakterre veľkolepý, bude sa odohrávať na streche slávneho Rockefeller centra v New Yorku a predstaví sa 70 vybraných vinárov. Okrem hlavnej výstavy máme tú česť osobne predstaviť v New Yorku naše vína na zopár eventoch v prestížnych reštauráciách a baroch na Manhattane, kde sa naše vína predávajú. Ak sa ocitnete v New Yorku začiatkom Novembra, prídite nás pozrieť.

Karakterre 12,4. November 2023, New York City

18.10.2023

OKTÓBROVÝ WINEZIN #23


Prinášame vám jesenný winezin. Nech sa páči:
https://mailchi.mp/d40343d42a68/slobodne-winezin-oktober23

OKTÓBROVÝ WINEZIN #23

24.8.2023

SLOBODNE X BISTRONOMY

6. a 7. Septembra sa uskutočnia dve výnimočné degustácie s názvom "Prechádzka po Majer" vo skvelej reštaurácii Bistronomy v Bratislave. Srdečne Vás pozývame.

SLOBODNE X BISTRONOMY

19.8.2023

Vezmite kohúta na dovolenku

Vezmite kohúta na dovolenku

31.1.2023

Degustácia v Londýne vo Wine Club Pall Mall 67

Prvé postrehy z degustácie slovenských vín v Londýne od Elisabeth Gabay MW.

https://www.the-buyer.net/tasting/wine/world-of-slovak-wine-gabay/?fbclid=IwAR3RLM275AMQcti54O0DuA8xra4dISiuu8APAZHfOXeELoO4OemWXYvIwSU

Degustácia v Londýne vo Wine Club Pall Mall 67

22.11.2022

Slobodne na RAW WINE Berlin

Ako už maestro Leonard Cohen povedal: "First we take Manhattan, then we take Berlin."

A tak po našom newyorskom vinárskom turné ideme tento týždeň do Berlína, kde budeme prezentovať naše vína na jednej z najznámejších výstav naturálnych vín: RAW WINE BERLIN. https://www.rawwine.com
Výstavu založila Isabelle Legeron Master of Wine, ktorá sa v roku 2009 stala prvou francúzskou s týmto titutlom. Od prvých ročníkov, ktoré sa konali v Londýne sa výstava postupne rozšírila do New Yorku, Berlína, Los Angeles, Toronta, Quebecu a Miami. Je to výstava na ktorej sa prezentujú výhradne autentické (naturálne) vína a na ktorej sa someliéri, šefkuchári, obchodníci s vínom, ale aj verejnosť môžu stretnúť priamo s vinármi z celého sveta a prechutnať aktuálne dostupné ročníky.

Okrem RAW sa veľmi tešíme, že večer pred výstavou po dlhom čase navštívime reštauráciu platz doch, ktorú vedú dve superženy Vanda Molnar a Silvia Taha v berlínskom Kreuzbergu už niekoľko rokov a ktorá sa špecializuje na lokálne & slowfood suroviny. Do kuchyne sa vedľa Silvie postaví Onur Elçi z Kitchen Guerilla (Hamburg) a roztočia to spolu s našími vínami. Okrem našich vín sa budú párovať aj vína zo skvelých rakúskych vinárstiev Weingut Schmelzer (AT) a Gottfried von Herrenhof Lamprecht.

Ak sa teda náhodou chystáte ocitnúť tento víkend v Berlíne, tak si to nenechajte ujsť. A ak vám to nevychádza, vypočujte si aspoň tento klenot od Lenoarda Cohena: https://www.youtube.com/watch?v=JTTC_fD598A

Slobodne na RAW WINE Berlin

26.10.2022

SLOBODNÉ IDE DO NEW YORKU!

Už 1.11. vyrážame do New Yorku, kde sa bude na Manhattane v Rockefeller Centre konať výstava naturálnych vín KARAKTERRE. Ide už o 10. ročník popredného salónu rakúskych, stredoeurópskych a východoeurópskych vín. Osobne sa predstaví viac ako 50 pestovateľov ekologických a biodynamických vín, ktorí budú počas tohoto dňa ochutnávať, stretávať sa a nadväzovať kontakty v srdci Manhattanu.

Dátum: November 5, 11:30 - 18:00
Lokalita: 45 Rockefeller Plaza

Okrem výstavy nás v New Yorku čakajú degustácie a navštívime reštaurácie a vinné bary ako The Four Horsemen alebo The Ten Bells, v ktorých sa naše vína už niekoľko rokov predávajú.

Stay tuned.

SLOBODNÉ IDE DO NEW YORKU!
1/29
Kohit Gavalier